Стихиры на богослужении ПРЕОБРАЖЕНИЯ ГОСПОДНЯ.

Пре́жде Креста́ (т.е. распятия) Твоего́, Го́споди, гора́ Небеси́ *подо́бящися [уподоблялась], и о́блак, я́ко *сень [тень, покров], *протяза́шеся [распростирался], *Тебе́ преобразу́ющуся [в то время, как Ты преображался], от Отца́ же свиде́тельствуему; та́мо *бе [были] Петр со Иа́ковом и Иоа́нном, *я́ко [потому что] *хотя́ху [т.е. им предстояло] бы́ти с Тобо́ю и во вре́мя преда́ния Твоего́, да, ви́девше (сейчас) чудеса́ Твоя́, не устраша́тся (потом) Страда́ний Твои́х, и́мже (Страданиям) поклони́тися и нам в ми́ре сподо́би, вели́кия ра́ди Твоея́ ми́лости.

(Пояснение: Преображение Господа произошло перед Крестными страданиями, и раньше празднование Преображения совершалось Церковью перед Пасхой. Позже это празднование было перенесено на август из-за загруженности Великого поста, но в песнопениях Церкви на Преображение остались просьбы подготовить нас к принятию Страстной седмицы (…Страда́ний Твои́х, и́мже поклони́тися и нам в ми́ре сподо́би…)

Воста́ните, лени́вии, *и́же [те, которые] всегда́ ни́зу в зе́млю пони́кшии, души́ моея́ по́мыслы! *Возми́теся [поднимитесь] и возвы́ситеся на высоту́ Боже́ственнаго восхожде́ния. Притеце́м к Петру́ и к (Иакову и Иоанну)  Зеведе́евым и *вку́пе [вместе] со *о́неми [ними] Фаво́рскую го́ру дости́гнем, да ви́дим с ни́ми сла́ву Бо́га на́шего, глас же услы́шим, его́же (они) свы́ше слы́шаша и пропове́даша О́тчее сия́ние! (Икос после 6-й песни канона.)

*И́же [Тот, Который] пре́жде со́лнца Свет – Христо́с, теле́сне[о] на земли́ жи́тельствуя и пре́жде Креста́ вся, я́же *стра́шнаго [приводящего в изумление] *смотре́ния [устроения мира] соверши́в *боголе́пно [достойно Богу], *днесь [сегодня] на Фаво́рстей горе́, *та́йно [таинственно] Тро́ицы о́браз показу́я, *изя́щныя [превосходные, главные] три ученики[а], Петра́, и Иа́кова, и Иоа́нна, на *ню [нее] возве́л еси́ *наедине́ [отдельно] и, *ма́ло [немного, несколько] скрыв *пло́ти восприя́тие [воспринятую плоть], преобрази́лся еси́ пред ни́ми, явля́я *началообра́зныя [первоначальной] *добро́ты [приятной наружности] *благоле́пие [красоту], и то (хотя) не *всесоверше́нно [в полноте]: о́во *известву́я [извещая] *ты́я [тех, т.е. учеников], *вку́пе [вместе с тем] и щадя́, *да не ка́ко [чтобы не] со *зра́ком [зрением Бога] и *е́же жи́ти погубя́т [лишатся жизни], но *я́ко [насколько] можа́ху вмеща́ти, теле́сныма очи́ма *стерпя́ще [вынося]. И проро́ков верхо́вныя, Моисе́я и Илию́, приве́л еси́, непрекосло́вне свиде́тельствующия Его́ Божество́ и *я́ко [что] Той есть и́стинное сия́ние Оте́ческаго Существа́, госпо́дствуяй (над) живы́ми и ме́ртвыми. Тем и о́блак, я́коже *сень [тень, покров], объя́т их, и глас свы́ше Оте́ч из о́блака шу́мно предсвиде́тельствующ [заверяющий] и глаго́лющ: Сей есть, Его́же нетле́нно из чре́ва пре́жде *денни́цы [утренней зари] роди́х[л], Сын возлю́бленный Мой, Его́же посла́х[л] спасти́ креща́емыя во Отца́ и Сы́на и Ду́ха Свята́го и испове́дающия ве́рно, *я́ко [что] неразде́льна есть еди́на *держа́ва [власть, могущество] Божества́, Того́ послу́шайте. Сам у́бо, Человеколю́бче Христе́ Бо́же, и нас озари́ Све́том непристу́пныя [недосягаемой] Твоея́ сла́вы и досто́йны покажи́ насле́дники безконе́чнаго Ца́рствия Твоего́, я́ко Пребла́г. (Стихира на литии)