Покаяния отверзи ми двери…

В субботу вечером (8 февраля) после чтения Евангелия впервые будут петься покаянные тропари, которые будут сопровождать Церковь вплоть до 5-й недели Великого Поста.

Вот их текст:

Покаяния *отве́рзи [открой] ми двери, *Жизнода́вче [Податель жизни], *у́тренюет [с утра обращается] бо дух мой ко храму святому Твоему, храм нося́й телесный весь осквернен [пребывая в храме своего тела, оскверненном]; но яко Щедр, очисти *благоутро́бною [«благоутробие» – милосердие, щедрость] Твоею милостию.

На спасения *стези́ [дороги] наста́ви мя, Богородице; *сту́дными [постыдными] бо *окаля́х [замарал] душу грехми́ и в лености все житие́ мое *ижди́х [издержал, растратил]; но Твоими молитвами избави мя от вся́кия нечистоты.

Множества[о] соде́янных мною лютых *помышляя [воспоминая, размышляя], *окая́нный [сожаления достойный], трепе́щу страшного дне[я] су́дного; но наде́яся на милость благоутро́бия Твоего, яко Давид вопию́ Ти: помилуй мя, Боже, по вели́цей Твоей милости.

Здесь объяснение смысла этого песнопения и прослушать различные его варианты.